Başrahibe


Düz - Gizliliklerin yavaş yavaş açığa çıkarılması, kehanet, mistik güçler, ilgili kadın veya erkek, sessizlik, sükûnet, inatçılık, yaratıcılık, öğrenim açlığı, ruhsal korunma, kültürel aydınlanma, bilgelik.

Ters - Yüzeysel bilgi ile yetinme, ihtiras, kibir, gecikmeler, şehvet, duygusal güçlükler, kötü etkili bir kadın, bilgisizlik.

Tahtta oturan genç bir kadın görülür, ayaklarının dibinde bir hilal, tacında ise dolunay sembolleri vardır. Göğsündeki güneş haçı, yaşamın pozitif ve negatif yönlerini ve dört ana elemanı gösterir. İki yanında birer sütun vardır. Siyah sütun yaşamın pozitif kurallarını, beyaz sütun ise negatif kurallarını anlatır, bunlara Boaz ve Jakin adları verilir. Sütunlar arasındaki narçiçeği sembolü dişiliği, hurma yaprağı ise, erkekliği simgeler. Arzular ve ihtiraslar bilinçlendirilirse, o zaman aradaki perde kalkacak ve yaratıcılık ortaya çıkacaktır. Baş rahibe, bilgelik ve bereket Tanrıçasının somundandır. Bir diğer anlamda Mısır Tanrıçası Isis'tir veya Ay İlahesi Hathor'dur. Hathor, gizli ülkenin rehberidir, bu ülke ölüler ülkesidir. Bu ülke batıdadır, Mısır'da Dendera'daki Hathor tapınağında, köpek yıldızı Sothis ya da Sirius bu anlamda simgelenir, orası ölüler ülkesidir. Baş rahibe, gümüş yıldızın rahibesidir. Aslında o, karanlıklar dünyasının ışık rehberidir. Astrolojik olarak, Ay'a karşıttır. Dişi özellik taşır, pasiftir ve su elemanıdır.