İkizler

Tarih - 22 Mayıs - 21 Haziran
Aylık Burç Yorumu | Günlük Burç Yorumları | Burç Uyumu | Genel Özellikler


Element - Hava
Nitelik - Değişken
Taşı - Akik
Ünlüler -

J.Paul Sartre, Marilyn Monroe, Clint Eastwood, Che Guevera, John F. Kennedy, John Wayne, Thomas Mann

İkizler zeki, entellektüel, hareketli bir burçtur. Sürekli yeni bilgi, haber ve fikir alışverişinde bulunmak ihtiyacını duyar. Fikir ve düşüncelerini başkalarıyla paylaşmak istediğinden, yalnızlıktan hiç hoşlanmaz ve çalan bir telefon bile onu çok mutlu eder. Kafası ışık hızı ile çalıştığından bir çok farklı bilgiyi farklı şekillerde bir araya getirebilirler. Her zaman tarafsızdır, yeni bilgileride tarafsız olarak değerlendiri ve çok çabuk değişir. Her şeye kolay adapte olabildiği için bir çok konuda sorumluluklar alır ve fazla dağıldığı içinde, işleri gecikmeye başlar. Bir konuya konsantre olursa herkesin bir haftada bitirebildiği işi o bir günde bitirir.


Zekâ, iletişim ve gençliğin gezegeni Merkür'ün yönettiği İkizler. Hava grubuna ait olan ve değişken nitelik taşıyan İkizler; grubunun, niteliğinin, gezegeninin ve elbette sembolü olan "İkizler"in bütün özelliklerini gösterir. Hava grubuna ait olması onu biraz havai, dolayısıyla da uçucu yaparken, değişken niteliği onun daldan dala konmasına neden olur. Merkür gezegeninin verdiği analitik zekâsı onun hem en büyük kurtarıcısıdır hem de en güvenilmez yanıdır. İkizler doğalarında bir ikilik taşırlar. Bu ikilem hayatlarının hemen her alanında göze çarpar. Bir yanı gitmek bir yanı kalmak ister. Bir yanı sever bir yanı uzaklaşır. Bir yanı güvenilirdir bir yanı güvenilmez. İkizler Zodyak'ta elleri, sinir sistemini ve konuşma merkezini yönetir. Bu nedenle İkizler'in elleri maharetli, zekâları keskindir. Konuşma konusuna gelince; kimse kolay kolay İkizler'in eline su dökemez.

Çiçekten çiçeğe uçan bir kelebek

İkili doğya sahip, elde avuçta tutulması zor, karmaşık, zıtlıklarla doludur. Değişkendir, iki yüzü vardır ve havaidir. İkizler gençliğin, iletişim, zekânın ve çocukluğun gezegeni Merkür tarafından yönetilir. Bu nedenle İkizler burcunda Merkür'ün bahşettiği bu özellikler fazlasıyla görülür. Deyim yerindeyse onlar biraz çocuk, ergen gibidir ve bu halleri hayatları boyunca fazlaca değişmez. kendini iyi hissetiği, işler yolunda gittiği zaman bir İkizler'in tadına doyulmaz. Son derece çekicidir, herkesi büyüler. Ancak kendini kötü hissettiğinde, işlerin iyi gitmediği zamanlarda her şey değişir. Koşullar onların istediği gibiyse, bir çocuk gibi şen, canlı, hayat dolu ve mutludurlar. Ancak tersi durumda, doğalarının öteki yanı ortaya çıkar. Artık benmerkezci, huzursuz ve tartışmacıdırlar. İkizler ister pratik olsun ister olmasın, ister sonuç verici olsun, ister olmasın her türlü yeni projeye atılır. Pek de üzerinde düşünmez. Çünkü doğalarının sürekli yeniliğe ihtiyacı vardır. Bir projeden bir başkasına atladıkları çok görülür. Bunu da çok ciddi amaçlar gütmeden yaparlar. Tıpkı çiçekten çiçeğe koşan bir kelebek gibidirler. Hayat onlar için daima yeni, taze şeylerle dolu olmalıdır. Rutinden nefret ederler, aşırı konsantre olma, yoğunlaşma özellikleri de yoktur. Dere geçerken at değiştirmek, bir başka İkizler özelliğidir. Özellikle herhangi bir konuda karar vermeleri söz konusuysa. Tam bir karar almışken, tümüyle fikir değiştirip başka bir yöne gidebilirler. İstikrarlı düşünme yeteneğinden yoksun olduklarından, çoğu zaman kayıp davaları üstlendikleri de olur. Doğalarının şefkatli, kibar, nazik, cömert yanı da vardır. Yoksulları düşünen, onlar için acı çeken insanlardır.

Bukalemun

İkizler'in genellikle hayat dolu, çekici bir dış görünüşü vardır. Dış görünüşlerinin bu çekiciliğini de herhangi bir konuda kullanmaktan çekinmezler. Bir savaşa giriştiklerinde, cephaneliklerindeki her türlü silahı kullanacaklardır. Bunlara yalan söylemek, kurnaz kaçamaklar yapmak, suçu başkasının üzerine atmak da dahildir. Bütün bunları da son derece çekici bir sevimlilik maskesine bürünerek yaparlar. İyi anlarında dürüst ve içten olmak için gerçekten çabalarlar ama genelde kazanan faktör daima bencillikleri olur. İşleri kötü gittiğinde bir çocuk gibi somurturlar. Tıpkı çocuklar gibi, ilgi, hayranlık isterler. İstediklerini elde edemedikleri zamanlar, zamanlarını, paralarını, enerjilerini, boşu boşuna harcarlar. Çevrelerindeki her değişiklik karakterlerine yansır. Bukalemun gibidirler. Koşullar değiştiğinde irade güçleri onları tamamen değiştirir. Kendilerinden yeterince emin olmadıklarında, içe dönük, nevrotik olurlar. Ancak heyecanları ve merakları sürer. Öte yandan doğalarındaki değişkenliğin iyi bir yanı vardır. Bu sayede çevreye uyum sağlamaları kolaylaşır. Değişken çevre koşullarına İkizler'den daha iyi uyum sağlayacak bir burç az bulunur. içten gelen zekâları ve kurnazlıklarıyla dünyayı kontrol eder ve ona uyum sağlarlar.

Parlak Zekâ

İkizler burcu hem zeki hem de sezgiseldir. Işıltılı, parlak zekâsı göz kamaştırır. Zekâya ait her şeyi severler. Ancak konsantrasyonları ne yazık ki uzun sürmez ve süreklilik göstermez. Genellikle genç görünümlü insanlardır. Bu zihinsel çevikliklerinden ve enerjilerinden kaynaklanır. Ayrıca ancak gençlikte, ergenlikte görülebilecek doymaz bilgi açlıkları ve merakları vardır. Buna rağmen öğrenmek için çalışmak onlara zor gelir. Hemen her şeyi muhteşem zekâlarıyla ve zihinsel çabukluklarıyla kavrarlar. El becerilerini zihinsel becerileriyle çok çabuk birleştirebilirler. Zekâları son derece analitiktir ve bu onlara bir meselenin her iki yanını da görme yeteneği verir. Bu, işin iyi yanıdır. Kötü yanı ise aynı özelliğin İkizler'in karar verme sürecini bozmasıdır. Yine de yapılarındaki ikiliğin pek çok yararı vardır. Bu ikilik, zekâlarını olumlu kullanabilirlerse, çok etkin bir silaha dönüşebilir. Bir problemle karşılaştıklarında, çözüme varana kadar o problemle ilgili herhangi bir karara varamazlar. Başkalarının fikirlerini almaktan çekinmezler.

Güvenilmez sevgili

Doğalarındaki ikili aşkta da peşlerini bırakmaz. İkizler'in bir yanı duygusal olarak, sevgilisine derinlemesine bağlıyken diğer yanı bu duygusallığa düşmandır. Bu öteki yan onları romantik mevzularda zaman zaman geriye çekilen biri yapar. Sanki bir başkasının hayatını izliyor gibidirler ve bu da elbette partnerlerinin şaşırmasına, acı çekmesine neden olacaktır. Aslında hiçbir şeyi fazlaca ciddiye almazlar. Aşkta da duygularının geçici yoğunluğu çok uzun sürmez. Genellikle yeniliğe düşkün, biraz yüzeysel, havai, cool, flörtçüdürler. Bu halleriyle partnerlerine ve sevdiklerine verdikleri acıyı pek fark etmezler. Entrikayı severler, kovalamanın heyecanına kendilerini kaptırırlar ve bir kez avlarını yakaladılar mı bütün ilgilerini kaybeder, yeni bir avın peşine düşmekte tereddüt etmezler. Fazla ciddi olmayan durumlarda eğlenceli, zeki arkadaşlardır. En kötü anlarında bile kaba ve tümüyle anlayışsız, sıkıcı değildirler. Yüzeysel görünümlerinin altında daima bir oyuncu yan bulunur. Parlak, zeki ve tartışmacıdırlar. Geveze, övüngen, yalancı ve aldatıcı oldukları da doğrudur. Genel özellikleri güvenilmez bir insan haline soksa da İkizler genellikle hayat yolunda başarıya erişirler. Dilde, konuşmada yazmada son derece manipülatif bir yetenekleri vardır. Bu nedenle mükemmel müzakereci, diplomat, vaiz, öğretmen, yazar, şair, gazeteci ya da avukat olabilirler. Zekâlarını gıdıklayan her türlü iş onlara uygundur. tarafsız, mantıklı, rasyonel ve analitik olabildikleri için özellikle kimya ve astronomi alanında iyi birer bilim insanı olmaları da zor değildir. Sanat konusunda müzik, resim ve heykel onlara uygundur. Şüpheci tarafları onları iyi bir araştırmacı yapar.

  • Whatsappta paylaşın