Koç

Tarih - 21 Mart - 20 Nisan
Aylık Burç Yorumu | Günlük Burç Yorumları | Burç Uyumu | Genel Özellikler


Element - Ateş
Nitelik - Öncü
Taşı - Elmas
Ünlüler -

Adolf Hitler, Toskanini, Rafael, Qoyya, Haydn, Prosper Merime, Nelson, Descartes, Vincent Van Gogh, Johann Sebastian Bach, Charlie Chaplin, Marlon Brando, Fatih Sultan Mehmet

İlkbaharın çocukları; Koç'lar. Ateş grubuna aittirler ve öncü nitelik taşırlar. İlkbaharın bütün özellikleri Koç'ların doğalarında gözlenebilir. İlkbahar gibi heyecanlı, öncü, hevesli, yumuşak ve serttirler. İlkbaharda bütün doğa canlılar, duygular, dürtüler keskinleşir. Aynı özellikler Koç'larda da vardır.


Atılım, cinsel enerji ve savaş tanrısı Mars gezegeninin yönettiği Koç'lar tam da gezegenlerinin ve mevsimlerinin özelliklerini gösterirler.Atılgan, hevesli, lider ve acelecidirler. Astrolojide yeni yıl baharın ve Koç burcunun başlangıcı sayılan 21 Mart'ta başlar. Zodyak'ın ilk burcu olan Koç bu nedenle daima yeni başlangıçları temsil eder. Küçük kuzu maceracı, şevkli, dürtüsel, hevesli ve enerji doludur. Hem düşüncede hem de eylemde öncülük onların en önemli karakteristiklerinden biridir. Koç burcu, daima yeni fikirlere açıktır ve enerjiyle patlar, taşar. Elbette bu enerjinin meydan okuyucu bir yanı olacaktır. Vardır da. İddia ve meydan okumak da Koç doğasının bir başka özelliğidir bu nedenle. Herhangi bir meydan okuyucu durum Koç doğasını tetikler ve kendini derhal bu durumla cenk etmeye adar. Kolay kolay da ipin ucunu bırakmaz. Genelde Koç girdiği savaşı kazanır. Ancak zaman zaman istisnalar olabilir. O nedenle Koç'lar bile bazen tökezler. Bu da çoğunlukla sabırsız yapılarından kaynaklanır. Hemen her konuda, şu anda, şimdi dürtüsüyle çabuk sonuç almak isterler çünkü, başladıkları konularda sonuç almaları gecikirse sıkılma ihtimalleri yüksektir. Agresifleşebilirler. Bu da kimse için iyi olmaz.

"Ben" demek için doğmuşlardır

Koç liderdir. Bir toplulukta bir Koç varsa otomatikman liderliğe oynayacak ve çoğu zaman da bunu başaracaktır. Koç'lar genellikle iyi lider olurlar. Yönettikleri insanlara karşı sorumluluk üstlenirler. Ancak tersi durumda, yani başkalarının lider, Koç'unda izleyici olması durumunda her şey değişir. Koç'lar iyi bir takipçi sayılmazlar, çünkü her şeyin öncüsü olmayı isterler. İyi bir izleyici olmazlar. Bazen hayatın kuralları gereğince, takipçi olmaları gerektiğinde, uyum sağlamaları gereken insanlarla fikirleri uyuşmuyorsa durum daha vahim olur, işler daha da zorlaşır, çünkü Koç'lar mantıklarının almadığı herhangi bir şeyi, konuyu kabul edemezler. Koç'lar "Ben" demek için doğmuşlardır. kendileriyle son derece ilgilidirler, kendileriyle ilgilenme hali hem negatif hem de pozitif anlamları kapsar. Kendilerine güvenleri tamdır ancak bu kendine güven bazen "benmerkezciliğe" uzanır. Yoğun enerjileri nedeniyle Koç'lar agresif tabiatlı sayılabilir. Huzursuzdurlar, zaman zaman tartışmacı olabilirler. Dik başlı, çabuk ateşlenen ve kolay gücenen bir yapıları vardır. Kendilerini gücenmiş hissederlerse kıskanç ve kindar olabilirler. İntikam saatinin zembereğini kurabilirler. Saldırganlaşabilirler.

Hızlı Aşıklar

Koç'lar ikili ilişkilerde ve arkadaşlıkta dürüst ve samimi, aynı zamanda cömerttirler. Genel olarak çok yüksek bir seks güdüsü olan Koç'lar tutkulu ancak hızlı âşıklardır. Hızlılık doğalarının çok önemli bir parçası olduğundan, yavaşlığa ve ölçüsüzlüğe pek tahammül edemezler. Böyle insanlardan da pek haz etmezler. Aslında yapı olarak duyarlı ve başkalarının hakkını yemeyen insanlar oldukları halde bazı durumlarda kırıcı olabilirler.
Cinsel olarak çok ateşlidirler ve cinsel güdüleri bir hayli yüksektir. Bazen yüksek cinsel güdüleri nedeniyle rasgele cinsel ilişkiye girdikleri de olur. Hatta bir Don Juan gibi davranabilirler. Birçok Koç, hayatının aşkına rastladığını düşünerek çok erken yaşta evlenir. Fazla düşünmeden, aceleyle verilmiş bu karar sonucu da çoğunlukla hüsranla da sonuçlanabilir. Koç'ların evlilik kararı üzerinde daha uzun düşünmeleri ve çok genç yaşta evlenmemeleri daha uzun düşünmeleri ve çok genç yaşta evlenmemeleri daha yerinde olur. Koç'un genel olarak tek eşli bir doğası vardır. Bu, kendilerine gösterdikleri saygının bir gereğidir. Ancak prens ya da prenses artık prens ya da prenses gibi davranmayı bırakırsa aldatma gündeme gelebilir; ama genelde o ilişkiyi bitirmeyi tercih ederler. Koç'lar çocuklarına çok düşkündür. Çocukları için hayatlarını verebilirler. Bütün Zodyak'ta çocuklarına bu kadar düşkün az burç bulunur. Koç'ların öncü ruhunun farkında olmak gerekir. Zaten bu özellikleri nedeniyle hayattan fazlasıyla zevk almakla kalmaz, başkalarının onları istemedikleri şeyleri yapmaya yönlendirmesine de engel olurlar. Koç'ların doğası genelde şevkli ve yönlendiricidir. rahatça hareket etmek için özgür olmak isterler, genelde de olaya dahil oldukta sonra süreç içinde olayla ilgili düşünürler.

Gücenirse İntikam Alırlar

Öz benlikleri çok güçlü olduğundan bir Koç'u gücendirmek hiç de iyi değildir çünkü ciddi bir öfke patlamasıyla intikam alabilir. Koç'ların gücenme, pişmanlık, kendine acıma gibi negatif sayılabilecek özellikleri de vardır. Birçok Koç son derece entellektüel ve objektiftir. Dinsel alanda ve politikada nadir olarak aşırı uçlara kayarlar. bununla birlikte kaybedilebilecek davaları üzerlerine almakta ve bu davalardan sonuç almakta üstlerine yoktur. Zekâları keskin ve pratiktir. Ancak bazen bir çocuk kadar saf ve iyimser olabildiklerinden, titiz davranmayarak, aceleci hareket ederek karşılarına çıkan sorunların öteki yüzünü görmeyi ihmal ederek, başarısız olabilirler. Koç'ların otokontrolü öğrenmeleri gerekir. Zaman zaman karakterlerinin olumsuz eğilimleri üzerine düşünmeli ve bu olumsuz eğilimleri törpülemelidirler. Bir Koç karşılaştığı her insanı eyleme doğru sürükler. Her türlü meydan okumaya hazır olduklarından bazen kendilerinden güçlü kişilerle ve olaylarla karşılaştıklarında başarısız olabilirler ve başarısızlık onlarda derin yaralar açar. Koç'ların gidecekleri yönü tam olarak bilmedikleri ya da hissetmedikleri durumlarda kendi iç seslerini dinleyerek eyleme geçmelerinde yarar vardır. Cevap kendiliğinden gelecektir. Nereye gideceğini, hangi eylemleri yapacağını ve kiminle karşılaşacağını bilmeden harekete geçen bir Koç'un kötü duruma düşmesi kaçınılmaz olabilir. Öte yandan Koç'lar zorlayıcı ve korkusuzdurlar. Bu onların doğalarında vardır. Eğer ruhlarında korku hissederlerse kişisel gözden geçirmeleri yerinde olur. Çünkü Koç'lar genel olarak hayatta lider ve şampiyon olmak için doğmuşlardır ama bazen fazlasıyla ileri gidip, bu doğal liderlikten uzaklaşıp sıkıcı ve gerçekten zorlayıcı olabilirler.

Bazen Kuzu Olabilirler

Koç burçlarının bir yanı hâlâ kuzu olduğundan, bazen istedikleri şeylere bu özelliklerini de kullanarak ulaşabileceklerini unutmamalarında yarar vardır. Yani meydan okunacak şeyler vardır, okunmayacak şeyler vardır. Bazı şeyler için beklemek gerekebilir. Bu da Koç'larda az olan sabrı gerektirir ancak bu kavramı öğrenmek için hayat karşılarına dersler çıkarabilir. Sabrı öğrenmek Koç'ların en büyük başarısı ve en önemli güçlerinden biri olacaktır.

  • Whatsappta paylaşın