Aslan

Tarih - 23 Temmuz - 23 Ağustos
Aylık Burç Yorumu | Günlük Burç Yorumları | Burç Uyumu | Genel Özellikler


Element - Ateş
Nitelik - Sabit
Taşı - Yakut
Ünlüler -

Napoleon Bonaparte, Fidel Castro, Alfred Hitchcock, Robert De Niro, Bill Clinton, Benito Mussolini, Coco Chanel, Mata Hari, Jaqueline Onassis, Henry Ford, Carl Gustav Jung, Guy de Maupassant, Madonna

Ateş grubundan olan Aslan burcu sabit grubun özelliklerini yaratıcı ve sanatkar yapısı ile yansıtır. Herhangi bir fikri en görkemli şekilde Aslan burcu ortaya koyar. Ormanlar kralı Aslan' ın kendine sonsuz güveni sonucunda otoritesi her zaman ve her yerde geçerlidir.
Bu burcun simgesi bir erkek aslan. Erkek aslanlar iyi birer avcı değillerdir. Onlar evde çocuklara, yavru aslancıklara bakarlar, dişi aslanlarsa avlanıp "yuvaya" yiyecek getirirler. Ama aslanın dişisi de erkeği de birer güç simgesidir.


Aslan'lar hırslı, yürekli, dominant, iradeli, pozitif, bağımsız, kendine güvenlidirler. Kendileriyle gurur duyarlar. İster statükoya karşı ister statükocu olsunlar, lider doğarlar ve öyle kalırlar. Emir verecekleri, kumanda edecekleri pozisyonlarda gerçekten en iyi özelliklerini sergilerler. Kişisel manyetizmaları, çekicilikleri göz alıcıdır. Yüce gönüllü bir zekâları vardır. Öyle ki; Aslan'ların emri altında olan kişiler onlara büyük saygı ve sevgi beslerler. O da "tebaa"sından liyakat bekler zaten. Aslan'lar çok karmaşık değillerdir. Ne istediklerini bilir ve bütün enerjilerini, yaratıcılıklarını kullanarak istedikleri sonuca ulaşırlar. Neyin peşinde koşacaklarını bildiklerinden sonuca ulaşmaları da zor olmaz. Takipçileri bir Aslan'la dans ettiğinin çok farkındadır, farkında olmasa bile kısa zamanda bunu görecektir. Bir Aslan'la birlikte olmak, normalden büyük düşünmeyi, büyük davranmayı gerektirir. Ancak Aslan'ların bu büyük düşünme tutkuları ve yüce idealleri bazen çevrelerindekileri, onlarla birlikte hareket edenleri korkutur. Yine de, ancak Aslan'ların beceriklilikleri ve olayların ya da herhangi bir problemin tam kalbine ulaşma yetenekleri, onlara bağlı olanların, onlarla birlikte hareket edenlerin güvenini tazeleyecektir.

Gösterişli ve idealist

Genel olarak Aslan'lar idealist, iyicil, insancıl ve lütufkârdır. Güçlü bir zekâları vardır ve geniş perspektifli düşünebilirler. Bazı Aslan'lar çok güçlü dini duygulara sahip olabilirler. Dinsel inançları güçlü Aslan'lar bu inançlarına sıkı sıkıya bağlanacak ve geleneksel inançları ve kuralları korumak, onları gereğince yerine getirmek için var güçlerini sarf edeceklerdir. Bu tavırları, liberal görüşlülere son derece günden dışı, eski moda gelse de Aslan'lar inanışlarında ve idealizmlerinde son derece samimidirler.

Gurur kibre dönüşürse

Herkesin olduğu gibi Aslan'ların da kusurları vardır. Negatif yönleri güçlü bir Aslan, insanlığın görebileceği en büyük baş belalarından biri olabilir. Aşırı gururu, aslında kibri, emir veren tarzı, soğukkanlılığını kaybeden telaşıyla gerçekten can sıkıcı olabilir. Eğer rakiplerini alt etmek isterlerse, zaman zaman kurnazlık yapmaktan, dolaplar çevirmekten ve onları kötülemekten çekinmeyebilirler. Benmerkezcilik, övgü açlığı, kendini beğenmişlik, tumturaklı sözler, zahmetli tavırlar, snob bir üstünlük duygusu, küstahlık, buyurganlık, tepeden bakma Aslan'ların kötücül, negatif özellikleri arasında sayılabilir. Bütün bunların yanı sıra, Aslan'ların başka negatif özellikleri vardır. Lükse düşkünlük, güç arzusu, sınırsız cinsel şehvet, duygusal müptelalık gibi. Bu negatif özellikler bazen o denli ileriye gidebilir ki; herkes onlardan adeta köşe bucak kaçar. Ancak Aslan'ın gururunun her şeyden önce geldiğini bilmek gerekir. O yüzden Aslan, genellikle fazla düşünmeyecektir. Gururu bunu engeller. Dikkatli olmaları gereken şey ise kontrolsüz acelecilikleridir. Bu, onların düşüşünü hazırlar.

Doğuştan kral

Neyse ki, Aslan'lar pek disiplinsiz değillerdir. Bütün bu köpükleri önleyecek, genellikle dengeli içsel bir bilgelikleri vardır. Onları üzen şeylere karşı zekâlarını bilinçli şekilde kullanmayı bilir ve kötülüklerin üstesinden gelebilirler. Profesyonel hayatta daima en üstte olmak isterler. Politikacı olurlarsa, ancak hükümette yönetici pozisyonda görev aldıklarında rahat ederler. İş hayatında ya şirket başkanı olurlar ya da en azından yönetici pozisyonundadırlar. Mükemmel organizasyon yetenekleri vardır. Uzağı görebilirler. Yeni projelerin temelini atarlar. Bir projede yardımcı olarak başlasalar bile çok geçmeden projenin yöneticisi olurlar. Çünkü hırslıdırlar, çünkü küçük ve ayrıntılı işleri yapmayı sevmezler. Sanatsal alanda bir Aslan sahnelerin yıldızıdır. Zaten tiyatro ile Aslan çok yakından ilişkilidir. Gösteri dünyası Aslan'ların en rahat edeceği alanlardan biridir. Komediden çok dramları tercih ederler, çünkü dramda daha çok abartı ve görkem vardır. Aslan'lardan mükemmel orkestra yöneticileri, büyük müzisyenler çıkar. Ressam olurlarsa büyük boyutlu çalışırlar. Aslan kadınları da yardım derneklerinde çalışmaya bayılır.

Güzelliğe âşık, aldatmaya meyilli

Aslan'lar ilişkilerinde açık, zeki, samimi ve güvenilirdirler. Dışadönük ve sıcaktırlar. Nazik ama açık konuşmayı severler. Bir Aslan güvendiği bir insan tarafından reddedilir ya da onun ihanetine uğrarsa büyük tepki gösterecek, çok derinden yaralanacaktır. O zaman şiddetle kükrer. Öfkesi de yakıcı olur. Yargılama mekanizmalarının çok iyi çalıştığı söylenemez. Sevdiklerinden ve ona bağlı olanlardan had safhada bağlılık ve hayranlık beklerler, bu da bazen hayal kırıklıklarına yol açabilir. Çok güçlü bir seks dürtüleri vardır. Karşı cinse doğru çekilirler ve yoğun cinsel arzuları tatmin etmek isterler. Sırf zevk ve güzellik uğruna, bir çekici partnerden diğerine koşarak sayısız aşk ilişkisine girerler. Ne yazık ki aldatmaya yatkındırlar. Evliliklerinin de bu nedenden bittiği görülür. Aşkları sürdüğü sürece sevdiklerine karşı samimi, cömerttirler ve evlerine bağlıdırlar; ancak ihmal edildiklerini hissederlerse durum değişir. Almayı bilirler ama vermeyi öğrenmeleri gerekir.

  • Whatsappta paylaşın