Boğa

Tarih - 21 Nisan - 21 Mayıs
Aylık Burç Yorumu | Günlük Burç Yorumları | Burç Uyumu | Genel Özellikler


Element - Toprak
Nitelik - Sabit
Taşı - Zümrüt
Ünlüler -

Kant, Salvador Dali, Karl Marks, Sigmund Freud, Kanuni Sultan Süleyman, Kraliçe II. Elizabeth, Lenin, Barbara Streisand, Evita Peron, Honore de Balzac, Johannes Brahms, Bertrand Russell, Shakespeare

Toprak burcu olan Boğa' nın sabit gruptan aldığı özellikler, onu kazandığını biriktirme, korumaya ve mal mülk sahibi olmaya yönlendirir. Duyarlı yapıya sahip Boğa değerli şeylere sahip olmak ister. Boğa burcu başkalarının eşya ve mal mülkünede kendisinin kendisininmiş aynı sorumlulukta koruyuculuk yapabilir. Güvenlikle ilgisi vardır ve sigortacılıkta Boğa ya göredir. Sabırlı olmakla birlikte emeklerinin sonucunu bir an önce görmek ister. Bazı buçlar ünlü olmak, saygı görmek için çalışsada Boğa burcu için en önemlisi emeklerinin karşılığında nakit para kazanmaktır.


Güzellik, uyum, sanat ve sevgi gezegeni Venüs'ün yönettiği Boğa'lar... Toprak grubudurlar ve sabit nitelik taşırlar. Gezegenleri Venüs, toprak grubu ve sabit niteliği Boğa burcunun karakteristiğine damgasını vurur. Bu nedenle sağlamlık, pratiklik, kararlılık, irade gücü Boğa'ların en önemli özellikleri arasındadır. Öte yandan inatçıdırlar da. Kolay kolay kimse onları yönlendiremez, yönetemez. Ancak güvenirlerse, birini isteyerek ve sadakatle izleyebilirler. Hayat yolunda istikrarlı, dengeli, tutucu davranmayı seçerler ve kurallara uyarlar. Huzur ve barış isterler. Statükonun devamından yanadırlar. Sabit nitelikte oldukları için her türlü değişim onları rahatsız eder ve değişime direnirler. Bir toprak grubu olarak, ayakları iyice yere basar ve hayatta önem sıralamalarını maddi değerlere ve fiziksel ihtiyaçlara göre yaparlar.

Pragmatizmin kitabını yazarlar

Keskin zekâlıdırlar ancak bir entellektüel sayılmazlar. Onlara daha çok pratik ve pragmatist demek yerinde olur. Bazen fikri sabitliğe varan tutturmacaları da vardır. Geçerli, onaylanmış kuralları izlemeyi, güvenli kalıplarla hareket etmeyi tercih ederler. farklı, değişken, egzantrik, uçuk şeylerden uzak dururlar. Çünkü bu tür kavramlar genel olarak Boğa'ları ürkütür. Bağımlılığa yatkın, sadık, basiretli, sağduyulu, adil, yer yer katı sayılabilecek bir doğaları vardır. İradeleri güçlüdür. Bu nedenle güçlükler karşısında yılmaz, sarsılmazlar. Aynı zamanda erdemlidirler de. Nadir de olsa aşırı uçlara meyleden, değişiklikten haz alan Boğa'lar vardır ama genel olarak bakıldığında bunlar istisnadır ve istisnalar kaideyi bozmaz. Geleneklere öylesine köle olurlar ki, hem kendilerine hem de çevrelerine zarar verdiklerini fark etmezler.

Gelenekçi, kızgın Boğa

Burcunun simgesi gereği inatçılık da bir Boğa'nın ayırt edici özelliğidir. Bazen inatçılık konusunda o kadar ileri gidebilir ki, yalnızca kendi haklılığını savunan, hiçbir orijinalliğe yer vermeyen, katı, tutucu, tartışmacı, sıkıcı ve içedönük biri olur çıkarlar. Neyse ki, genellikle güzelliğe düşkünlükleri onları genelde böyle bir kişi olmaktan ala koyar.İncitildiklerinde korkutucu bir düşmandır. Yıllarca biriktirdikleri yaraları besleyerek kuluçkaya yatırır ve intikam alırlar. Kızgın bir Boğa'dan korkmak gerekir. Öte yandan Boğa'ların yapısal olarak desteklenmeye ihtiyaçları vardır. Zaman zaman egolarının okşanması ve "Süpersin, iyi yaptın" denmesi gerekir. Arkadaşlarına karşı sadık, cömert ve ilgilidirler. Ancak genelde sosyal statü açısından üst sınıftan ya da en azından kendi bulundukları sınıftan arkadaş edinmeyi seçerler. Çünkü Boğa bir toprak grubudur ve maddi değerler onlar için ön planda gelir.

Boğa patlaması

Genel olarak Boğa'lar nazik, iyi huylu, alçak gönüllü özellikleriyle tanınırlar. Kolay öfkelenmezler. Kötü duygulardan ve tartışmalardan kaçınmak isterler. Yalnız dikkat!... Provoke edildiklerinde patlarlar. Patlamaları o kadar şiddetli ve yırtıcıdır ki, bütün o meşhur otokontrolleri buhar olur, uçar gider. Öte yandan komik ve eğlencelidirler. Hoş sohbet, esprili insanlardır ve zaman zaman bu özelliklerini gösteriye dönüştürebilirler. İyi bir estetik anlayışları vardır. Kimi zaman fiziksel görünümleri bu estetik anlayışına ters düşebilir. Ancak sanata fazlasıyla düşkündürler. Sanatsal yetenekleri de vardır. Çirkin, pis, acayip şeylerden hoşlanmazlar. Özellikle müzikal yetenekleri dikkat çekicidir.

Başarılı işadamları ve kadınları

Güzel olan her şeye düşkün olduklarından hayatın zevklerini, lüksü, iyi yemekleri, kaliteli şarapları severler. Ancak onları sarhoşluğa, açgözlülüğe ve inceliksiz bir şehvete sürükleyecek kışkırtmalara direnirler. Ölçülü olmaya çalışırlar. işlerinde genellikle uzmandırlar. İşadamlığına, işkadınlığına soyunurlar ve bazen de ellerini kirletmekten çekinmeyebilirler. Güvenilir, pratik, metodik ve üstlerine karşı itaatkârdırlar. Genellikle rutin, güvenilir ve sorumluluk isteyen, acele, değişim içermeyen ve ucunda da iyi bir emeklilik yaşatacak işleri seçerler. Ancak bir yanları yaratıcıdır ve girişimcidirler. Üretkenlikleri ve çalışkanlıkları onları kendi işlerini kurmaya yöneltecektir ve bunda da genellikle başarı göstereceklerdir; bankacılık, mimarlık, inşaatçılık, müzayedecilik, kimya, ilaç ve sanayi alanlarında birçok başarılı Boğa'nın çalışması bir tesadüf değildir. Aynı zamanda iyi bir yönetici ve eğitmendirler de. Aşçılık ve şeflik de Boğa'lara uygun meslekler arasındadır. Genellikle sesi güzel olan Boğa'lar iyi birer müzisyen ve opera sanatçısı da olabilirler. Aşka düşkündürler ve tensel zevkleri çok gelişmiştir. Bu nedenle cinselliklerine düşkündürler. Ama fantazi yerine bilinen yolları tercih ederler, cinsellik konusunda deneysel değildirler. Sakin, sadık, evecen ve sevecen partnerlerdir, ne eşlerinden ne de çocuklarından aşırı taleplerde bulunurlar. Bazen aşırı sahiplenici olabilirler. kalplerini kıranlara karşın sıkı bir düşman kesilebilirler. Yine de bağışlayıcı olabilirler, eğer onları kıran kişi onlardan önce davranıp pişman olur ve yaptığını telafi etme yolunda giderse. Ancak gitmezse korkmak gerekir. Zodyak'taki hiçbir burç Boğa'lar kadar toprağa yakın değildir. Bir Boğa'nın temel yaşamsal zevki istikrar ve fiziksel meselelerle ilgilidir. Spiritüel yanlarına gelince... İçlerindeki spiritüel duygu; hayattaki uyumu arzular. Bu uyumu yakaladıklarında, kendilerini körcesine maddi değerlere, konfora adamaktan kurtulurlar. Bu keşif Boğa'ların iç huzuru bulmasına ve hayatlarını dolu dolu yaşamasına yol açar. Sonuç olarak bir Boğa en doğru, en derin ve en yüksek değerleri keşfetmek ister. Gerçekten değerli olanı bulduğunda, daha az değerli şeylerin peşinden koşmayı bırakacaktır. Bir Boğa için en büyük değer aslında güzelliktir. Güzellik de sahip olunacak değil ancak takdir edilebilecek bir şeydir.

  • Whatsappta paylaşın